Свет

Руските воздухопловни сили започнаа голем напад во западниот дел на Алепо

БЕЈРУТ, ЛИБАН (15:10) – Руските воздухопловни сили отпочнаа голем напад врз западниот дел на Алепо ова попладне.

Според воениот извор во градот Алепо, руските воздухопловни сили се приклучија на сириската арапска армија (САА) во силно бомбардирање на позиции на Хајат Тахрир ал-Шам во западниот дел на провинцијата.

Изворот вели дека руските воздушни напади ги погодија позициите на Хајат Тахрир Ал-Шам во Кафр Хама, Маарат Ал-Артик и неколку други места долж западните и северозападните оски на провинцијата Алепо.
Претходно денеска сириската арапска армија го започна нападот со отварање неколку ракетни  и артилериски гранати кон позициите на Хајат Тахрир Ал-Шам во западниот дел на Алепо.

Нападот на сириската арапска армија и руските воздухопловни сили беше спроведен како одговор на џихадистичките напади врз градот Алепо во кој загинаа 19 војници и повеќе од 15 цивили.

Хејат Тахрир Ал-Шам се обиде да одговори на нападот на сириската армија, но тие не успеаја да направат никаква штета.

 

Related posts

Leave a Comment