Свет

Руските воздушни сили уништија група милитанти обучени од американски инструктори во Сирија(ВИДЕО)

Russia said to pull troops from Syria to bolster forces in Ukraine | The  Times of Israel

Руското Министерство за одбрана објави видео како хеликоптери на воената авијација на руските воздушни сили уништија група милитанти од групата Лива Шухада Ел-Карјатеин, обучени од американски инструктори, во сириската пустина. 

На видеото можете да видите како се направени неколку удари со висока прецизност врз засолништата на терористите во пустината. Како резултат на ударот врз целите, сите милитанти беа уништени.

Се известува дека група милитанти се засолниле во пустината Белаја во областа на зоната Ал Танф, контролирана од САД. Познато е дека терористите ги снабдувале и обучувале инструкторите на силите за специјални операции на американската армија. 

Терористите од Лива Шухада Ел-Карјатеин извршија акти на саботажа врз цивили и цивилна инфраструктура во Сирија. 

Во јули, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека терористите се обучуваат во американските бази во Сирија. Тој го нарече присуството на американските воени сили во Сирија прекршување на меѓународните норми.

 

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!