Свет

Руските вооружени сили уништија шест подстаници преку кои западното оружје беше пренесевунао во Украина

ВС России уничтожили шесть подстанций, через которые передавались ВСУ западные вооружения

Руските вооружени сили со оружје со прецизно наведување уништија шест подстаници во Украина, кои беа користени за пренос на западното оружје на украинската војска. Ова го соопшти официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков.

„Високопрецизното оружје со долг дострел уништи шест влечни подстаници во областите на железничките станици Красное, Здолбунов, Жмеринка, Бердичев, Ковел и Коростен“, рече тој.

Конашенков нагласи дека овие точки се користени за испорака на странско оружје и украинска воена опрема во Донбас.

Претходно беше објавено дека руската противвоздушна одбрана во текот на изминатиот ден соборила 13 украински беспилотни летала , една ракета од комплексот Точка-У и 18 гранати од повеќе ракетни системи за лансирање.

Related posts

Leave a Comment