Свет

Руските сили ликвидираа осомничен терорист на ИСИС: Видео

 

Операцијата против тероризмот во рускиот град Саратов заврши со ликвидација на еден осомничен милитант , како што е прикажано на снимката објавена во средата.

Според Центарот за односи со јавноста на Федералната безбедносна служба (ФСБ), вооружениот осомничен бил “неутрализиран” откако се спротивставил на апсењето. Пријавениот член на таканаречената исламска држава (поранешен ИСИС / ИСИЛ), наводно, планирал терористички чин на преполна локација.

ФСБ изјави дека осомничениот добил се што е потребно за производство на експлозивни направи и дека опремил лабораторија за синтеза на експлозиви во гаража.

Тајната служба забележа дека огненото оружје, муницијата и компонентите на неколку експлозивни направи биле пронајдени и запленети на местото на инцидентот.

 

Related posts

Leave a Comment