Свет

Руските сили спречија терористички напад на гасовод од украинските специјални служби (ВИДЕО)

Руската ФСБ спречи терористички напад на гасовод кој доставува гориво за Турција и Европа. Ова беше соопштено денес во Центарот за односи со јавноста (ДСП) на одделението.

Според ФСБ, агент на Украинската служба за безбедност (СБУ) го подготвувал нападот по инструкции на специјалните служби на земјата. 

„Федералната служба за безбедност спречи обид на украинските специјални служби да извршат саботажа и терористички чин во објектот на комплексот за нафта и гас што ги снабдува Турција и Европа со енергија“ , цитира агенцијата ТАСС . 

Осомничениот е приведен. Се испостави дека станува збор за 44-годишен руски државјанин кој бил регрутиран од СБУ во Украина. 

Од скривалиштето на терористот се запленети две импровизирани кумулативни експлозивни направи со голема разорна моќ. 

Покрај тоа, како што додаде одделот, службениците за спроведување на законот приведоа уште четворица соучесници на специјалните служби на Украина. Тие помагалр во подготовката на саботажата

 

Related posts

Leave a Comment