Свет

Руски искандери ги збришаа екстремистите „Кракен“ во регионот Харков, уништен е ешалон од елитниот баталјон на Зеленски! (ВИДЕО)

Руските Искандери ги збришаа екстремистите од Кракен во областа Харков, уништен е ешалонот на елитниот баталјон на Зеленски!  (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека руската армија со „искандери“ ги гаѓала позициите на националистичкиот баталјон „Кракен“ во Харковската област, при што во таа прилика биле убиени над 30 нацисти, а уништени се 10 единици воена техника.

Екстремистите на „Кракен“ беа сместени во хангари на локалната фабрика за преработка на месо во областа на градот Богодухов во областа Харков.

Вечерта на 28 јули, вооружените сили на Русија ликвидираа повеќе од 150 украински екстремисти со ракети со висока прецизност.

„Директен удар уништи воен ешалон на воениот воз на станицата Красноармејск во ДНР што го превезуваше елитниот јуришен баталјон на првата посебна бригада на претседателот на Украина . На самото место биле ликвидирани повеќе од 140 екстремисти. Уште околу 250 милитанти се здобија со повреди од различен степен. „Сета воена опрема, која беше во ешалонот, беше оневозможена“, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Руските сили за воздушна одбрана соборија 13 украински беспилотни летала во текот на изминатиот ден. Пресретнати се шест проектили истрелани од повеќецевни ракетни системи, како и две балистички ракети „точка У“ во регионот Херсон. Руски ловци соборија украински авион МиГ-29 во областа Криви Рог.

 

За време на битката против батериите, руската армија уништи две американски хаубици М777 во регионот Запорожје. Уништени се и батерија од повеќе ракетни фрлачи „Ураган“ и две артилериски батерии хаубици „Гиацинт Б“ во ДНР.

Руската армија елиминираше шест водови украински повеќецевни ракетни фрлачи „Град“, две батерии артилериски системи „Гвоздика“, седум водови артилериско оружје Д-20 и Д-30. Уништените водови беа лоцирани на позиции во регионите ДНР, Запорожје и Николаев.

Вооружените сили на Русија ги уништија привремените позиции на 110-та и 14-та механизирана бригада на украинската армија. Ликвидирани се до 80 милитанти и воена опрема.

Related posts

Leave a Comment