Свет

Руски Ми-35 го спречи обидот на Вооружените сили на Украина да ја преминат реката кај Купјанск (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Руската Федерација извести дека екипажот на Ми-35 спречил обид на Вооружените сили на Украина да ја преминат реката Оскол кај Купјанск.

 

Руската авијација спречи обид на украинските војници да преминат преку реката Оскол, која се наоѓа во областа Купјански во областа Харков. Според руското Министерство за одбрана, екипажот на јуришниот хеликоптер Ми-35 ги запрел милитантите.

 

 

Мајорот Сергеј Бондарчук и постариот поручник Максим Иголников обезбедуваат воздушна поддршка на група моторизирани единици од 5 септември. Овој пат имаа задача да ја попречат контраофанзивата на украинската војска во правецот Купјанск. Екипажот направи пет или шест лета за 24 часа од кои два биле ноќе. За време на еден од летовите, руските војници откриле непријателски сили кои сакале тајно да организираат премин на реката кај селото Сенково.

„Мајорот и постариот поручник го пријавиле ова во командата, а потоа ја процениле ситуацијата и го погодиле непријателот со помош на воздушни напади. Благодарение на нивните компетентни и координирани акции, непријателот не успеал да воспостави премин. Плановите за напредување во длабочините на нашата одбрана беа осуетени “, истакнаа тие во рускиот воен оддел.

Претходно беше објавено и дека руските Су-25 ги уништиле камуфлираните позиции на вооружените сили на Украина во близина на Харков.

Related posts

Leave a Comment