Свет

РУСКИ ОДГОВОР ОД КОИ СТРАВУВА ЗАПАД: Во Сирија сокривме кого фативме меѓу терористите, но овие во Мариупол нема!

РУСКИ ОДГОВОР ДЕКА СЕ СТРАВИ ОД ЗАПАД Се криевме во Сирија кога фативме терористи, но НЕМА ДА ЈА САКАМЕ ОВИЕ ВО МАРИУПОЛ

Има знаци дека паниката се шири не само во Киев, Харков и меѓу Украинците на кои руската армија им приоѓа од зад грб на „фронтот во Донбас“, туку и во Брисел и Вашингтон.

Франц Клинцевич, лидер на Руската унија на авганистански ветерани, објасни зошто:

– Покрај националисти, во рамките на металуршкиот комбинат „Азовстал“ има и високи претставници на земјите од НАТО. Според некои извештаи и научници кои се поврзани со американски биолошки лаборатории во Украина. Во следните 24 часа ќе има радикална промена на состојбата околу таа фабрика. Набрзо потоа ќе добиеме сериозни информации за тоа што се случува во овие лаборатории во последните осум години.
За „крупните ѕверки на НАТО“ кои заедно со командниот штаб на украинските нацисти беа блокирани во фабриката говореше и познатиот московски воен експерт Алексеј Леонков:

– Меѓу Украинците се шири паника. Особено во Харков, бидејќи се појави страв дека се ќе биде како во Мариупол.

Во самиот Мариупол, ако не загинат пред тоа, ќе се докопаме до високи чинови од земјите на НАТО. И ќе ги покажеме на целиот свет.

Во случајот со Алепо, Американците не замолија да не покажуваме кого се „зграбивме“  во еден супербункер. Овој пат нема да биде така. Ќе му покажеме на светот кој беше во Мариупол. Кој се ги поддржува украинските нацисти “.

Да потсетиме, пред неколку дена руската армија соопшти дека соборила два украински хеликоптери „кои се обидувале да ги евакуираат водачите на националистичкиот баталјон од Мариупол“, пренесува АФП.

– Нов обид на режимот во Киев да ги евакуира водачите на националистичкиот баталјон Азов е запрен во близина на Мариупол. Соборени се два украински хеликоптери Ми-8, кои се обидуваа од морето да стигнат до градот – изјави портпаролот на Министерството за одбрана, Игор Конашенков.

Тој рече дека Москва во вторникот наутро им предложила на украинските борци да го остават оружјето и да го напуштат градот „преку договорената рута до територијата контролирана од Киев“. Тој рече дека украинската армија го игнорирала тој предлог.

– Бидејќи Киев не е заинтересиран да ги спасува животите на своите војници, Мариупол ќе биде ослободен од националистите – рече Конашенков.

Минатата недела Русија објави дека руската армија соборила украински хеликоптер над Азовското Море, кој дошол да ги евакуира командантите на Азовскиот полк.

Related posts

Leave a Comment