Свет

Руски Су-27 пресретна американски бомбардер Б-52 близу западна Русија: Видео

 

 

Руското министерство за одбрана објави снимки од кабината на еден од авионите на Су-27 испратени да ги пресретнат потенцијалните натрапници по инцидентот од понеделникот .

Министерството за одбрана соопшти дека немало кршење на границата и дека интервенирањата биле спроведени во строга согласност со меѓународните норми за воздушниот простор.

Леталата на САД и НАТО долж руските граници драматично се зголемија од кризата во Украина во 2014 година.

Минатата недела официјалниот весник на руската армија објави дека авионите биле испратени близу десетина пати за да  пресретнат странски воени авиони со различни класификаци

Во 2018 година, силите за воздушна одбрана следеа околу 3.000 странски воени авиони, околу една третина од нив се состојат од шпионски авиони и извиднички беспилотни летала, додека ја тестираа граничната одбрана на Русија во балтичките и црните мориња, како и околу руските воени објекти во Сирија.

Related posts

Leave a Comment