Свет

Руското Министерство за одбрана го коментираше апелот на Азов до светските лидери со барање за евакуација

Руското Министерство за одбрана го коментираше апелот на Азов до светските лидери со барање за евакуација

Руското Министерство за одбрана го коментираше апелот на командата на националниот баталјон Азов до лидерите на САД, Велика Британија и Турција со барање за евакуација од фабриката Азовстал во Мариупол.

„Одделно ја информираме командата на националистичкиот баталјон „Азов“, која упати видео порака до светската заедница, вклучително и лидерите на Велика Британија, САД и Турција со барање да им се обезбедат „зелени коридори“ и да се обезбеди излез на цивили наводно во Азовстал, ранети милитанти, како и евакуација на телата на загинатите украински војници. Дојдовте на погрешна адреса“, рече генерал-полковник Михаил Мизинцев, шеф на Националниот одбранбен контролен центар на Руската Федерација.

Тој истакна дека командата на баталјонот требало да се обрати директно до раководството на Украина.

Од своја страна, Русија гарантираше зачувување на животите, целосна безбедност и обезбедување квалификувана медицинска нега на сите оние кои го положија оружјето, потсети Мизинцев.

Претходно Министерството за одбрана извести дека властите во Киев ја прекинале хуманитарната операција што ја најави Русија за евакуација на граѓаните од територијата на металуршкиот комбинат Азовстал. 

Related posts

Leave a Comment