Свет

Руското Министерство за одбрана објаснува зошто и како се користат хиперсонични „Кинжали“.

Хиперсоничните ракети Кинжал во Украина се користат за уништување на високо заштитени воени објекти. Употребата на ракетите „Кинжал“ ја потврди нивната ефикасност во уништувањето на силно заштитените специјални непријателски цели, изјави непосредно претходно портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал Игор Конашенков.

Овие проектили беа користени за уништување на подземни заштитени магацини во регионот Ивано-Франковск и складишта за гориво во јужниот регион Николаев. Конкретно, Кинжал уништи заштитен подземен арсенал изграден во советско време за складирање на специјална муниција и проектили во планинска област во близина на Делјатин. Таму беа складирани боеви глави за украинскиот ракетен систем Point-U (дострел до 120 километри, op. Cit .).

Генерал-мајор Конашенков објасни и зошто „Кинжал“ е избран да уништи складиште за гориво во Константиновка, во областа Доњецк во источна Украина: оваа ракета е невидлива и неуништлива за какви било средства за противвоздушна и ракетна одбрана на непријателот. Во овој случај, ракетата беше искористена од далечина од повеќе од 1000 километри. Во исто време, времето на летот на хиперсоничната ракета беше помалку од 10 минути.

Воената операција на Русија во Украина е прва борбена употреба на Кинжал. Нападите со таа ракета беа извршени на 18 и 20 март, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана. Овој проектил е истрелан од ловец пресретнувач со долг дострел МиГ-31 и МиГ-31К. Ракетата погодува цели на растојанија поголеми од 2.000 километри.

Related posts

Leave a Comment