Свет

Руско Министерство за одбрана: Остатоците од вооружените сили на Украина и „Азов“ во Мариупол се блокирани и нема да излезат од опкружувањето

Руско Министерство за одбрана: Остатоците од вооружените сили на Украина и „Азов“ во Мариупол се блокирани и нема да излезат од опкружувањето

Остатоците од единиците на украинските војници и милитантите на Азов во Мариупол се блокирани и не можат да излезат од опкружувањето, изјави генерал-мајор Игор Конашенков, портпарол на руското Министерство за одбрана.

„Остатоците од единиците на украинските трупи и нацистите од Азов лоцирани во градот се блокирани и лишени од можноста да избегаат од опкружувањето“, рече тој.

Исто така во Мариупол , морското трговско пристаниште беше целосно ослободено од милитантите на украинскиот национален баталјон „Азов“.

Извор на РТ рече дека меѓу украинската војска од 36-та поморска бригада кои се предале во Мариупол имало и двајца британски граѓани .

Related posts

Leave a Comment