Свет

Руско Министерство за одбрана: Украинската војска блокираше повеќе од 450 граѓани во манастир во близина на Волноваха

Насельницы донецкого Николо-Васильевского монастыря оказались в опасности –  Православный журнал «Фома»

Украински војници блокирале повеќе од 450 цивили во манастир во близина на Волноваха, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Во манастирот Николо-Василевски во округот Волновахски во ДНР, неонацистите блокираа повеќе од 450 цивили, вклучително и деца, жени со бебиња, стари лица и сериозно болни луѓе поврзани со апарати за одржување во живот, пациенти со рак и зависни од инсулин, “, се вели во соопштението на агенцијата.

Забележано е дека самиот манастир и единствениот пат што води до него постојано се изложени на минофрлачки напади, има мртви и ранети. Поради густиот пожар речиси е невозможно да се достават витални лекови и храна до манастирот или да се евакуира населението.

Претходно, генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави дека во моментов е невозможно да се постигне глобален прекин на огнот во Украина.

Истражниот комитет на Русија  отвори нови кривични случаи  за фактите за масовното гранатирање на населени места во Доњецката и Луганската народна република.

Related posts

Leave a Comment