Свет

Руско Министерство за одбрана: Целта за напад врз украински цели е постигната (ВИДЕО)

Вооружените сили на РФ им зададоа огромен удар на објектите на воените командни и контролни системи, комуникациите и енергијата на Украина

 

 

„Денеска, руските вооружени сили извршија масовен напад со прецизно оружје со долг дострел против воената команда и контрола, комуникациските и енергетските објекти во Украина“ , изјави портпаролот на министерството Игор Конашенков.

Претходно, рускиот претседател Владимир Путин имаше средба со членовите на Советот за безбедност. Шефот на државата рече дека против објектите на воената инфраструктура било лансирано масивно високопрецизно оружје со долг дострел од воздух, море и копно. 

 

 

Путин истакна дека режимот во Киев планирал десетици терористички напади, вклучително и на гасоводот Турски тек. Зборувајќи за експлозијата на мостот на Крим, Путин ги нарече одговорни за неа украинските специјални служби. Претседателот истакна дека Киев долго време користи терористички методи.

„Сето ова е докажано со објективни податоци, вклучително и сведочењето на самите приведени извршители на овие терористички напади“, рече претседателот.

 

 

Претходно, украинските медиуми објавија дека во Киев, Ивано-Франковск, Лвов, Тернопил, Лвов, Одеса, Харков, Днипро, Хмелницк и други градови, на 10 октомври грмеа експлозии. Во голем број Телеграм канали се појави информација дека како резултат на експлозии биле оштетени базите на националистичките формации Азов *, Аидар * и СС Галиција *, забранети во Руската Федерација . Исто така, беше објавено дека една од експлозиите се случила во близина на зградата на SBU во Киев.

Related posts

Leave a Comment