Свет

САД ги прекинуваат односите со СЗО, Фармакомафијата во паника

ВАШИНГТОН – Соединетите американски држави ќе ги прекинат односите со Светската здравствена организација, објави денеска американскиот претседател Доналд Трамп.

 

Трамп на прес-конференцијата рече дека СЗО не ги спроведува реформите и дека САД ќе ги пренасочат средствата наменети за таа агенција на ООН кон другите организации.

Тој тврди дека Кина има целосна контрола над СЗО, и покрај тоа што, како што изјави, издвојува 40 милиони долари годишно, додека САД даваат околу 450 милиони долари годишно, пренесува CNBC.

„На светот му требаат одговори од Кина за вирусот. Треба да имаме транспарентност. Зошто Кина го изолира заразениот од Вухан од другите делови на Кина?“, Праша Трамп.

Трамп постојано го критикуваше одговорот на СЗО за вирусот корона.

Светските здравствени лидери: Крајот на пандемијата загрозен, опасна одлука на Трамп

Денес, светските здравствени лидери ја критикуваа одлуката на Трамп за Соединетите држави да престанат да издвојуваат пари за Светската здравствена организација, изјавувајќи дека ова ги загрозува шансите пандемијата на коронавирусот да заврши што е можно поскоро.

Таканаречените експерти велат дека се исплашени и загрозени од најавата на американскиот претседател, бидејќи, како што велат, тоа не само што ќе ги одземе ресурсите на СЗО, потребни за борба, туку дека може потенцијално да ја наруши меѓународната соработка на научниците, пренесува „Гардијан“.

Директорот на лондонската школа за хигиена и тропска медицина и поранешен шеф на Канцеларијата на ООН за СИДА (УНАИДС), вирологот Питер Пиот, оценува дека прекинувањето на финансирањето на СЗО е „опасна, кратковида и политички мотивирана одлука, со потенцијални последици по јавното здравство за сите земји“, богати или сиромашни “.

„Пандемијата на „ Ковид-19 “е најголемиот глобален здравствен предизвик со кој се соочи нашето општество во последните 100 години. Сега ни е потребен СЗО повеќе од кога било. Нивната техничка експертиза, водство и лидерство им помага на земјите да спроведат оптимални стратегии засновани на науката за спречување и контрола на Ковид , што може да ни помогне во иднина “, рече Пиот.

Related posts

Leave a Comment