Свет

САД најголемата закана за западната цивилизација – Трамп

Земјата „никогаш не била поблиску“ до нуклеарна војна, тврди поранешниот претседател, во видеото во кое повикува на прекин на огнот во Украина.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ги критикуваше „ глобалистите “ и американскиот неоконзервативен естаблишмент во видео објавено на неговите профили на социјалните мрежи во четвртокот, изјавувајќи дека САД и „некои од ужасните мрзители на САД“ се „најголемата закана“. на западната цивилизација денес“.

„Овие глобалисти сакаат да ја потрошат сета сила, крв и богатство на Америка, бркајќи чудовишта и фантоми во странство, додека не држат одвлечени од хаосот што го создаваат токму овде дома“, објасни кандидатот за претседател во 2024 година.

Овие сили и нанесуваат поголема штета на Америка отколку што Русија и Кина можеле да сонуваат.

Трамп предупреди дека администрацијата на Бајден го приближи светот на работ на нуклеарна катастрофа поблизу од кога било досега со истурање пари и оружје во Украина. „Секој ден продолжува оваа прокси битка, ризикуваме глобална војна“, рече тој, тврдејќи дека „тотален прекин на непријателствата“ треба да биде „централно прашање“ за нацијата.

Следниот редослед на работа под второто претседателство на Трамп ќе биде целосна реконструкција на Стејт департментот, Пентагон, разузнавачките служби и другите клучни агенции, за „ отпуштање на Дип Стејтерите и ставање на Америка на прво место“ – проследено со „фундаментално преиспитување на целта на НАТО и Мисијата на НАТО“.

Трамп долго време се залагаше европските земји да преземат повеќе од трошоците и одговорностите поврзани со воениот блок, а неодамна го опиша украинскиот конфликт како „витална грижа за Европа, но не и за Соединетите држави“.

Тој ги увери своите приврзаници дека е подготвен да го разбие „целиот глобалистички неоконски естаблишмент кој постојано не вовлекува во бескрајни војни преправајќи се дека се бори за слобода и демократија во странство додека тие нè претвораат во земја од третиот свет и диктатура од третиот свет, овде дома.”

Иако 45-от претседател не именуваше ниту еден од глобалистите или неоконсите кои се рангирани високо на листата на неговите непријатели откако ја презеде функцијата во 2016 година, тој инсистираше на тоа дека тој сам знае „ точно што да направи за да ја заврши работата“.

Трамп е во клинч за републиканската номинација со гувернерот на Флорида Рон ДеСантис, кој сè уште официјално не ја објавил својата кандидатура за 2024 година. ДеСантис неодамна му кажа на водителот на Фокс њуз Такер Карлсон дека поддршката на украинската војска не е „витален интерес“ на САД. Други претпоставени републикански кандидати, вклучително и поранешната претставничка на ОН Ники Хејли и поранешниот советник за национална безбедност Џон Болтон, ја прифатија помошта без дно на администрацијата на Бајден за Киев. 

 

Related posts

Leave a Comment