Свет

САД преземаат енергични напори да ја спречат Турција да ги купи руските системи за воздушна одбрана С-400

 

ИСТАНБУЛ, 20 јуни. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган потврди дека договорот за снабдување со ракетниот систем С-400 е завршено. Набавките се очекуваат во првата половина на јули, изјави турскиот лидер во разговорот зад затворени врати со претставниците на странските медиуми, во четвртокот.

“Како што реков претходно, темата за С-400 е завршена за нас и за Русија. Нашите специјалисти поминаа низ потребната обука.” Очекуваме испораките да започнат во првата половина од следниот месец “, рече Ердоган. Тој, исто така, посочи дека односот меѓу Москва и Анкара е од “долгорочен карактер”.

Веста за руско-турските разговори за купување на С-400 системите првпат се појави во ноември 2016 година. Москва потврди дека договорот е потпишан на 12 септември 2017 година. Ердоган објави дека Анкара направила аконтација. Турскиот министер за одбрана Хулуси Акар рече дека распоредувањето на системите С-400 ќе започне во октомври 2019 година.

САД преземаат енергични напори да ја спречат Турција да ги купи руските системи за воздушна одбрана С-400. Претходно, Пентагон изјави дека купувањето на Турција на С-400 системите го загрози учеството на Анкара во програмата за создавање на напредни американски  Ф-35 ловци.

С-400 “Триумф” ( НАТО име : SA-21 Growler) е најновиот ракетен систем со долг и среден дострел, кој стапи во употреба во 2007 година. Тој е дизајниран да ги уништува авионите, крстаречките и балистички проектили, а исто така може да се користи и против земјени инсталации. С-400 може да ангажира цели на растојание од 400 км и на надморска височина од 30 км под интензивен непријателски оган и притисок.

Related posts

Leave a Comment