Свет

САД признавањето на израелскиот суверенитет над Голан има за цел дестабилизација на Сирија

БРИСЕЛ, 26 март / ТАСС /. Одлуката на Соединетите Држави да го признае суверенитетот на Израел врз дел од територијата на Сирија – Голанскита висорамнина – има за цел дестабилизација на Сирија со рацете на Тел Авив и го зголемува ризикот од конфликт со Иран, изјави за ТАСС во вторникот италијанскиот новинар и аналитичар Џулието Чизеа.

“Ова е многу сериозна одлука и ќе предизвика силни ефекти врз ситуацијата во регионот од разни причини. Прво, САД и Израел јасно ги засилија напорите за дестабилизација на Сирија до степен до кој би можел да дојде до судир со Иран, второ, г-дин Трамп покажа дека целосната поддршка на неговата администрација за најрадикалните планови на Израел не е каприц или импровизација, наспроти она што некои велеа по признавањето на Вашингтон од Ерусалим како главен град на Израел, туку стратешка политика “, рече Чизе , поранешен член на Европскиот парламент.љ

“Всушност, САД го забрзуваат обидот да ја повратат контролата врз регионот. Она што ја прави ситуацијата уште поопасна е тоа што САД се во политичка криза и нејзиното влијание на меѓународната сцена се намалува па затоа се подготвени да се впуштат во екстремни мерки во обид да го зајакнат нивното намалувањево светската превласт “, рече Чизе. Тој е сигурен дека во блиска иднина земјите од ЕУ, кои веќе го изнесоа своето одбивање да ја признаат Голанскита висорамнина како израелска територија, “веројатно нема да го променат своето мислење”. Чизе очекува САД да се обидат да вршат притисоци првенствено и на помалите држави на ЕУ со цел да ја зголемат поддршката за својата нова стратегија за Израел.

На состанокот со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Белата куќа на 25 март американскиот претседател Доналд Трамп го стави својот потпис на прогласувањето на признавањето на Соединетите Држави за суверенитетот на Израел над Голанската висорамнина. Претходно, Русија и Сирија, а исто така и клучните европски земји, меѓу кои и Германија и Франција, се спротивставија на овој унилатерален потег.

Израелците во шестдневната војна во 1967 година ја зазедоа Голанскита висорамнина, составен дел од Сирија, почнувајќи од 1944 година. Четиринаесет години подоцна израелскиот парламент еднострано прогласи суверенитет над Голан. Советот за безбедност на ОН на 17 декември 1981 ги отфрли овие дејства како неважечки и неважечки

Related posts

Leave a Comment