Свет

Самоубиствата ги надминаа смртните случаи од коронавирусот во болницата во Северна Калифорнија за време на карантинот

John Nacion / STAR MAX / IPx / AP

Бројот на самоубиства документирани од болницата во Северна Калифорнија за време на постојаното заклучување го надмина бројот на смртни случаи на коронавирус во Кина, откриле лекарите во градот Волтник Крик оваа недела, додека повикуваат на прекин на наредбата за заклучување на регионот.

Во интервју за весникот АБЦ7 со седиште во Лос Анџелес, емитувано во четвртокот, лекарите од медицинскиот центар „Џон Муир“ во Волтник Крик истакнаа дека имало невиден пораст на самоубиства, истакнувајќи дека имало повеќе обиди во текот на минатиот месец отколку во цели години во изминатиот период.

„Никогаш не сме виделе вакви бројки, за толку краток временски период“, изјави д-р Мајк Дебаисланк, шеф на трауматологија во болницата „Волф Крик“, за локалната мрежа на AБЦ. „Мислам, во последните четири недели видовме обиди за самоубиство колку за цела една година.“

„Она што го видов неодамна, досега го немам видено“, додаде Кејси Хансен, медицинска сестра за траума во медицинскиот центар повеќе од три децении. „Никогаш не сум видела толку многу намерни повреди“.

„Социјалната изолација има цена и знам зошто го сторивме тоа“, рече таа. „Само има поголема цена отколку што мислев“.

Хансен, наводно, забележала дека болницата „Walnut Creek“ не е во состојба да спаси што повеќе пациенти како што е вообичаено, заради едноумието фокусирано на коронавирусот.

Другите лекари , вклучително и директорот на Националниот институт за здравство (НИХ), Френсис Колинс, потврдија дека постои јасна и присутна опасност дека мерките за заклучување може да поттикнат проблеми со менталното здравје како самоубиства.

Заклучувањата „не беа неопходни за да се спасат животи, туку наместо тоа нанесоа уништувачка штета на десетици милиони луѓе“, напишаа стотици лекари во писмото до Белата куќа.

Валнут Крик округот во Контра Коста е во источниот регион на подрачјето на заливот Сан Франциско.

Д-р Дебоизбланк и Том Тамура, извршен директор на центарот за кризи во округот Контра Коста, забележаа дека повеќето од самоубиствата вклучуваат млади адолесценти кои се „загрижени од стресот што изолацијата и загубата на работни места можат да го донесат додека трае карантинот“.

Во изјавата за АБЦ7 како одговор на загриженоста на тимот за траума за зголемувањето на самоубиствата среде заклучувањата, кризниот центар на округот прогласи:

Ние силно ги охрабруваме сите во неволја да побараат помош од професионалци за ментално здравје и локални ресурси, како што е 211 (Центарот за кризи).

Ние разбираме дека ова е многу тешко време за многу луѓе кој може да се чувствуваат многу изолирано кога практикуваат социјално дистанцирање. Сакаме да истакнеме дека нашиот шелтер центар спасува животи истовремено.

Забележувајќи дека наредбата за карантин на регионот има погубно влијание врз менталното здравје, д-р Дебоисбланк изјави:

Лично, мислам дека е време. Мислам дека, првично, овој [шелтер центар] беше ставен во функција за да се справи со кризата и да се осигураме дека болниците имаат ресурси да се грижат за пациентите со КОВИД. Имаме ресурси да го сториме.

Како и да е, Медицинскиот центар Џон Муир истакна дека го поддржува редот на центарот во заливот Беј, во изјавата за АБЦ7:

Сфаќаме дека има голем број мислења на оваа тема, вклучително и во нашиот медицински персонал, а Џон Муир Хеалт ги охрабрува нашите лекари и персонал да учествуваат конструктивно во овие дискусии. Сите ние споделуваме загриженост за здравјето на нашата заедница, без разлика дали тоа е КОВИД-19, менталното здравје, намерно насилство или други проблеми.Шелтер центарот во регионот ќе функционира до 31 мај Секоја држава во Америка го почна процесот на повторно отворање оттекако услови низ целата земја се подобрија, особено по падот на хоспитализирани  нови случаи на коронавирус.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!