Свет

„Само пекол“ – Захарова за разговорот на Бајден со трансродовата личност за промена на полот кај децата

Biden Invited Man Who Identifies as Little Girl to Discuss Trans Issues at  The White House - Young America's Foundation

Официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова го коментираше дијалогот меѓу американскиот претседател Џо Бајден и трансродовата ѕвезда на ТикТок Дилан Мулвејни.

 

 

Разговорот со американскиот лидер беше за промена на полот кај децата. За време на разговорот со трансродовиот човек, Бајден осуди голем број американски држави поради забраната за обезбедување блокатори на пубертетот и операција за промена на полот за малолетници.

„Тоа е само пекол! Претседателот на Соединетите Американски Држави, во разговор со некој врколак, ги оправдува операциите за промена на полот кај децата “, напиша Захарова на нејзиниот канал на социјалната мрежа Телеграм.

Претходно во САД избувна скандал околу училишната женска одбојкарска екипа и нивната неподготвеност да ја делат соблекувалната со хибриден биолошки тип. Тие побарале од трансродот да се пресоблече на друго место, поради што ги погоди бран критики.

Related posts

Leave a Comment