Свет

Северна Кореја истрела два неидентификувани проектили во Источно Море

 

 

Северна Кореја истрела два неидентификувани проектили од близина на крајбрежниот град Вонсан во источното Море, објави во четвртокот новинската агенција Јонхап, повикувајќи се на заедничкиот началник на Генералштабот на Јужна Кореја (ЈЦС).

“Нашата војска внимателно ја следи ситуацијата во случај на дополнителни лансирања при одржувањето на позицијата на степен на висока подготвеност”, рече ЈЦС.

АФП објави изјави на американски официјални лица дека Северна Кореја лансирала проектили со краток дострел

Северна Кореја последен пат изврши голем тест со оружје на почетокот на мај. Според јужнокорејската ЈЦС , Северна Кореја на 9 мај лансираше дузина проектили од околината на Синори во провинцијата Северен Пхоон.

Related posts

Leave a Comment