Свет

Селани ги протеруваат окупаторите: Сиријци ги посрамотија американските војници (ВИДЕО)

 

Жителите на едно сириско село на северот на провинцијата Хасака запреа американски воен конвој кој се обидуваше да помине низ територијата на селото. Сиријците го блокираа патот, извикуваа антиамерикански пароли и буквално ги истераа окупаторите од нивната населба.

Видеото на агенцијата САНА јасно покажува како локалните невооружени жители бестрашно ја одбиваат американската армија, спречувајќи ги да поминат.

Населбата Фарфара сега се наоѓа на територијата контролирана од проамериканските сириски демократски сили. Вести од протестни акции редовно пристигнуваат од тука.

Во април 2020 година, демонстрантите од селото побараа повлекување на американските и турските трупи од Сириската арапска Република. Демонстрантите ги осудија новите санкции на САД воведени според „законот на Цезар“, како и незаконското вадење и извоз на сириска нафта, спротивставувајќи се на експлоатацијата на природните ресурси на земјата. Во знак на протест, Сиријците го запалија американското знаме.

Во јули истата година, жителите на оваа населба фрлаа камења кон американскиот воен конвој.

 

Related posts

Leave a Comment