Свет

СЕРГЕЈ ЛАВРОВ: Тешко е сериозно да се сфати Зеленски, едно зборува, а друго прави

Sergey Lavrov: Putin's man who can switch from bruiser to charmer | World |  The Times

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека политичките активности на украинскиот претседател Владимир Зеленски тешко се сфаќаат сериозно, бидејќи неговите зборови се разликуваат од неговите дела.

-Кога, на моја голема тага и срам, претседателот Зеленски изјави како може да биде нацист кога има еврејско потекло, а тоа го вели во деновите кога Украина пркосно се повлекува од договорот за заштита на спомениците на хероите на Големата Татковинска Војна – таков договорот постоеше во рамките на ЗНД „Дури и кога тој лично е покровител на трендовите што ги споменав, едноставно ми е тешко сериозно да ја сфатам политиката на украинското раководство“, ја цитира РИА Новости неговата изјава.

Според министерот, зборовите на Зеленски често се разликуваат од неговите постапки.

– На ист начин, во раната фаза на неговите претседателски овластувања, дури и кога играше во театар и снимаше серии, на сите можни начини уверуваше дека не ни помислувал да ги загрози правата на рускиот јазик. Ве молам – животот докажува чиј збор колку вреди“, нагласи тој.

Претходно, Лавров во интервју за RT рече дека украинскиот претседател Володимир Зеленски сака да го втурне американскиот лидер Џо Бајден во конфликт со Русија преку американскиот Конгрес.

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!