Свет

СЕРГЕЈ ЛАВРОВ : ХАОСОТ ВО БЕЛОРУСИЈА ГО ПРАВАТ 200 УКРАИНСКИ ЕКСТРЕМИСТИ

СБУ: задержанные в Крыму российские военные ранее служили в украинской  армии // НТВ.Ru

РУСИЈА има информации дека се спроведуваат активности од територијата на Украина со цел да се дестабилизира состојбата во Белорусија, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на прес-конференција со неговиот белоруски колега, Владимир Макеј.

– Имаме потврдени информации дека ваквите деструктивни активности се спроведуваат од територијата на Украина. Исто така, постојат активни организации „Тризабец на Степан Бандера“, тука е и С14 (организација на украинските националисти), национален корпус, Десен сектор (забранет во Русија). Сите овие структури се активно вклучени во предизвикување радикални акции во Минск и другите белоруски градови – објасни Лавров.

Според него, во Украина има кампови за обука за такви екстремисти.

– Според нашите проценки, во Белорусија во моментов има околу 200 екстремисти, кои биле обучени на територијата на Украина – рече Лавров.

Лавров додаде дека Белорусија за прв пат се соочува со сериозна закана за дестабилизација.

– За прв пат Белорусија можеби се соочи со сериозна опасност од дестабилизација, што се одвива со енергични интервенции однадвор. Го осудуваме притисокот кој низа на странски држави сега се обидуваат да го извршат врз законите на белоруските власти, истовремено отворено поддржувајќи ја опозицијата – рече Лавров на прес-конференција по состанокот со неговиот белоруски колега Владимир Макеј.

Лавров предупреди дека Москва категорички ќе ги сузбива обидите за организирање провокации во Белорусија.

– Оние кои се обидуваат да предизвикаат немири, кршејќи го законот по секоја цена, тие многу добро знаат дека таквиот национален дијалог ќе ги остави на маргините на историјата. Затоа тие се обидуваат сè да сведат на екстремистички провокации, обидувајќи се да ја испровоцираат полицијата … Ние категорично ќе ги сузбиваме ваквите обиди, особено обидите за употреба на мултилатерални структури во кои учествуваат Русија и Белорусија за такви провокации – рече Лавров.

Тој додаде дека на Москва и е сомнителна идејата за надворешно посредување при решавање на ситуацијата во Белорусија.

– Сомнителни идеи за медијација му се наметнуваат на белоруското раководство, вклучувајќи ја и линијата на ОБСЕ (Организација за безбедност и соработка во Европа), која и самата поминува низ длабока криза и има потреба од реформи и што се покажа како неспособна да ги исполни своите обврски и да обезбеди меѓународна набудување на изборите – истакна шефот на руската дипломатија.

Според него, ЕУ и НАТО даваат деструктивни изјави во врска со ситуацијата во Белорусија.

– Изјавите на ОБСЕ додаваат тензија на линијата на ЕУ, НАТО, од каде потекнуваат прилично деструктивните изјави. Гледаме и активност на НАТО во близина на белоруските граници, кои истовремено се граници на Алијансата на Русија и Белорусија – рече Лавров.

Извор (Спутник)

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!