Свет

Сергеј Марков: Обидите да се тргне Трамп може да доведат до државен удар во САД

Претресите во имотот на Трамп во Мар-а-Лаго започнаа на 8 август и траеја околу шест часа. Од куќата на екс-претседателот изнесени се вкупно 15 кутии со документи. Претресите беа извршени во рамки на случајот за злоупотреба на документи за кои се тврди дека претставуваат државна тајна.

„Сосема е очигледно дека ова е обид да се отстрани Доналд Трамп од изборите. Факт е дека Доналд Трамп е убедливо најпопуларниот политичар во Америка. Тој може да победи на изборите во 2024 година. Во овој случај, мислам дека ќе им се одмазди на неговите противници“ , рече Сергеј Марков.

Политикологот рече дека актуелниот американски претседател Џо Бајден дошол на власт благодарение на изборната измама, вончии резултати, според Политико заклучно со ноември 2020 година, се сомневале најмалку 70 отсто од населението во земјата. Ако Трамп, како најпопуларен политичар во моментов, се кандидира за функцијата во 2024 година и победи, тој сигурно ќе започне истрага. Беше допрена и темата за заземањето на Конгресот на 6 јануари 2021 година од поддржувачите на Трамп. Како што нагласи политикологот, има „многу докази“ дека инцидентот бил организиран од противниците на Трамп.

Што се однесува до процесот на одземање документи од имотот на екс-претседателот, Сергеј Марков истакна дека ситуацијата не е толку едноставна како што изгледа.

„По правило, ако разузнавачките служби веруваат дека документите содржат важни информации, тие се обраќаат директно до поранешниот претседател и бараат документите да се префрлат во Националниот архив. Тој, се разбира, пренесува сè. Во оваа ситуација, ФБИ е се обидува да најде вина во личните документи и записи на Трамп и да го обвини за шпионажа, што, се разбира, е измислица “, рече Марков.

Сега, според рускиот политиколог, американските власти тргнале по „патот на државен удар“. Прво Џо Бајден беше поставен за претседател на САД со помош на фалсификувани резултати од гласањето, сега сакаат да се ослободат од Трамп.

„Ако нивните махинации се разоткријат, тие се соочуваат со дваесет години затвор. Бајден веројатно ќе биде поштеден, но останатите не. Така тие ќе се обидат да го отстранат Трамп. Не знам каде ќе доведе тоа. Можеби ќе бидат способни да го отстранат Трамп, а потоа можат да ја зајакнат својата моќ со помош на зголемена политичка репресија. Можеби тие можат да го отстранат Трамп, но ќе дојдат други конкуренти. Можеби целата оваа работа ќе доведе до граѓанска војна. Прашањето е отворено , “сумира Марков.

Белата куќа не даде адекватен коментар за тоа што се случува со претресите кај Трамп. Официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова , ја критикуваше прес-секретарката Карин Жан-Пјер затоа што одби да ги коментира претресите во куќата на поранешниот претседател.

„Вашингтон пост“ објави дека ФБИ го пребарувале Трамп за тајни документи за нуклеарно оружје и ги пронашле. Сè уште не е официјално објавено.

Сепак, истрагата на ФБИ не само што може да го отстрани Трамп од листата на можни кандидати за претседател на САД, туку и да доведе до негов затвор .

Related posts

Leave a Comment