Свет

Сергеј Шојгу: „Го враќаме мирот во Мариупол“

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска на брифинг во Кремљ зборуваше за ситуацијата во Мариупол.

Шојгу тврди дека руската армија целосно го контролира Мариупол, град кој беше погоден од борбите кои траеја два месеци. Рускиот министер за одбрана тврди дека руската армија „го враќа мирот“ во градот.

Тој додаде дека преостанатите украински сили во Мариупол биле блокирани во фабриката за челик Азовстал. Шојгу рече дека руските сили се обидуваат „да ги убедат украинските борци да ги ослободат заробените цивили и да го положат оружјето“.

Related posts

Leave a Comment