Свет

Серија експлозии одекнаа во центарот на Доњецк(ВИДЕО)

 

Медиуми, известија за серија експлозии во центарот на Доњецк.Во гранатирањето се повредени 10 лица.

„Само што излегов во продавницата – почна многу силно гранатирање, очигледно, дејствуваше системот „Град“ или друг MLRS, имаше околу 20 експлозии. Жени, деца втрчаа во влезот – сите се кријат тука“, известуваат новинари од лице место.

Како резултат на гранатирањето на областа Ворошиловски во Доњецк, повредени се 10 лица, меѓу кои и едно дете.

Една од жртвите е во тешка состојба, додека другите се во умерена состојба.

Сите ранети се хоспитализирани. Продолжува да се прецизира бројот на жртвите, информираат од Министерството за здравство.

Се повикуваат локалните жители да не се движат низ градот непотребно.

Луѓето не излегуваат на улица, плашејќи се од повторено гранатирање од националистите.Претходно истиот ден, претставништвото на ДПР во Заедничкиот центар за контрола и координација на прекинот на огнот извести дека украинската војска повторно ја гранатирала областа Петровски во Доњецк. Испукани се пет гранати од калибар 122 мм.

 

Related posts

Leave a Comment