Регион

СЕ ДЕМОНТИРА ЛИ ДЛАБОКАТА ДРЖАВА ВО ХРВАТСКА? : МУП ги потврди апсењата во неколку хрватски градови, меѓу уапсените е и поранешната градоначалничка на Книн

MINISTAR BOŽINOVIĆ O JOSIPU ĆELIĆU 'On je od prvog dana bio moj ...

Хрватското Министерство за внатрешни работи потврди денеска дека во повеќе градови се спроведува акција за апсење на државни службеници и бизнисмени, поради сомневање дека сториле кривично дело против службена должност и економски криминал со знаци на корупција.

Портпаролот на МУП, Марина Мандиќ, за Хина изјави дека Полициското национално биро за сузбивање на корупција и организиран криминал (ПНУСКОК) утрово започна операција за апсење на подрачјето на Загреб, Сплит, Книн и Гракац со цел реализација на неколкумесечна та кривична истрага.

Министерството за внатрешни работи прецизира дека се уапсени неколку лица, државни службеници и стопанственици, поради сомнение дека го извршиле наведеното кривично дело.

Апсењето на претседателот на хрватската администрација на шуми, Крунослав Јакупиќ и поранешниот градоначалник на Книн, Јосипа Римац , е официјално потврдено досега .

Индекс.хр јавува дека е познат идентитетот на седумте уапсени лица. Покрај Јакупиќ и Римац, уапсени се и шефот на Сплитскиот огранок на ХШ, Иван Мелван и градоначалникот на Грачац, Наташа Турбиќ.

Н1, исто така, пишува дека уапсена е и Ружица Неавро, секретар на кабинетот на Министерството за земјоделство од ХДЗ.

Хина од извор близок до истрагата дознава дека Анте Сладиќ, претприемач од Шибеник, е меѓу уапсените и исто така ќе биде изведен пред истражните органи во Загреб во текот на денот.

Според неофицијални информации, уапсени се повеќе од десет лица. Наводно, биле уапсени 13 лица.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!