Свет

Се стега обрачот околу фабриката Азовстал во Мариупол

Inside a Ukrainian war zone, another fight rages—for clean air | National  Geographic

Борбите во регионот на Доњецк се интензивираат, а украинските власти тврдат дека најавената голема руска офанзива веќе започнала. Советникот на украинскиот министер за внатрешни работи, Вадим Денисенко, вчера потврди дека во текот на претходната ноќ имало експлозии во областа Дњепропетровск, како и дека продолжило гранатирањето на Харков. Вчера Би-Би-Си ги пренесе зборовите на гувернерот на регионот Днепропетровск, Валентин Резниченко, дека аеродромот и околната инфраструктура во реките Днепар биле уништени со ракетни проектили. Рускиот лидер во оваа област Денис Пушилин најави интензивирање на операцијата во овој регион „бидејќи колку повеќе се одолговлекуваат, толку повеќе страда цивилното население, што е заложник на целокупната ситуација“.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека специјалните сили во близина на Изум го убиле едниот од водачите на „Десниот сектор“, Тарас Бобанич, за кого се тврди дека чествувал во „казнената операција на режимот на Киев во Донбас“ од 2014 година и дека тој лично издавал наредбинда се гранатираат домовите во населбите во Доњецк и Луганск. Руската армија соопшти дека Бобанич му се приклучил на „Десен сектор“ како водач на неонацистичката група од Лавов во ноември 2013 година, а дека од 2019 година е заменик командант на „Десен сектор“ за резервни единици.

Иако Чеченскиот лидер веќе неколку дена најавува крај на целосното „чистење“ на Мариупол – тоа се уште не се случило. Вчера командантот на баталјонот „Восток“, Александар Ходаковски, кој учествува во борбите во овој град, за „Взгљад“ изјави дека во понеделникот рано наутро украинските маринци се обиделе да избијат од областа во колона од речиси 30 оклопни возила. Тој опиша дека Украинците ставиле руски ознаки за идентификација на опремата, но го занемариле фактот дека биле под постојан руски воздушен надзор и не успеале да се маскираат. Воена колона од тенкови, самоодни пушки и лесни оклопни возила падна во рацете на Русија, а повеќето војници избегаа. Според него, се уште е рано да се зборува за неминовен крај на операцијата во оваа насока.

Покрај тоа, најмалку 1.500 до 3.000 украински борци се наоѓаат во зоната на фабриката во Мариупол „Азовстал“, изјави вчера Пушилин. Медиумите пишуваа дека овој комплекс има 24 километри тунели на длабочина од 30 метри и дека таму се и најзакоравените припадници на странските војски. Наводно, комуникацијата била снимена на шест, главно европски јазици, покрај на украински. Претставникот на Народната милиција на Република Доњецк, Едуард Басурин, вчера за Канал 1 изјави дека руската армија нема да го јуриша на овој комплекс бидејќи тоа ќе дееде до погибија на голем број руски војници и нема да му наштети на непријателот, но дека руските сили имаат намера да го држат комплексот под блокада, да ги најдат сите влезови и да ги повикаат хемиските единици.

Претседателот Володимир Зеленски тврди дека десетици илјади луѓе биле убиени во руските напади на Мариупол. Британската агенција ги потврди големите уништувања во овој град, но не можеше да ја потврди точноста на проценката за бројот на загинати цивили во овој град од независни извори. Што се однесува до трагедијата во Краматорск, каде што загинаа 50 цивили на железничката станица, Кина вчера го повтори својот став да не се изјаснува додека не заврши „независната и непристрасна истрага“.

Со протерувањето на 18 дипломати и шестмина од административниот персонал, Хрватска вчера се приклучи кон протерувањето на руските дипломати.

Related posts

Leave a Comment