Свет

СЗО „НЕ Е ИДЕАЛНА, НО НИКОЈ НЕ Е СОВРШЕН “-ЛАВРОВ ПРОЛУПА ИЛИ РУСИЈА Е ВО РАЦЕТЕ НА ГЛОБАЛИСТИТЕ?

What You Need to Know About Russia's Sergei Lavrov

Светската здравствена организација прави добра работа во кризата предизвикана од ширењето на новиот коронавирус, соопшти денеска Русија, одговарајќи на критиките кон оваа организација кои доаѓаат од САД.

„Мислам дека СЗО ја исполнува својата улога како агенција која ги води и координира здравствените политики“, оцени рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров за руските медиуми.

„Да, таа не е идеална, но никој не е совршен“, додаде тој.

Трамп: СЗО лошо управува со кризата, тие се одговорни за илјадници животи

Претходно овој месец, американскиот претседател Доналд Трамп објави дека неговата земја ќе престане да уплаќа во буџетот на СЗО, тврдејќи дека биле изгубени илјадници животи затоа што СЗО лошо ја управувала кризата и премногу верувала на информациите од Кина, каде што болеста прво преминала од животни на луѓе.

Трамп тврди дека грешките на СЗО дозволиле вирусот да се претвори во пандемија во која милиони луѓе се заразуваат ширум светот, со повеќе од 200.000 мртви.

Лавров: Трамп го напаѓа СЗО затоа што и самиот задоцни со вистинскиот пристап

Но, Лавров смета дека тие критики немаат никаква врска со постапките на СЗО.

„Според мое мислење, ваквите напади служат за да се оправда сопствениот застој и несоодветен пристап“, рече Лавров.

Трамп е критикуван затоа што не го сфати сериозно ширењето на „ковид-19“, болест предизвикана од коронавирус, сè додека не се рашири низ Америка, и за оставање на федералните здравствени служби неподготвени за епидемијата.

По ваквите тенденциозни изјави на Лавров логички е да се запрашаме кој го држи кормилото во Кремљ? Дали тоа не е групација поврзана со глобалистичката екипа и длабоката држава од САД.Изјавата на Лавров со која Москва се става на страната на СЗО доаѓа во време кога сериозни експерти по вирологија излегуваат со докази дека коронавирусот е создаден во лабораторија и тоа не било која туку лабораторијата во Вухан за која се знае дека е финансирана од страна на Сорос и Бил Гејтс, кој се залага за задолжителна вакцинација на светското население и вбризгување на микрочип, кој наводно би ја спречувал можноста носителот да се зарази од опасен вирус.

Сомнителен е и фактот што Москва за разлика од САД одбра стратегија на строг карантин за своите граѓани на кои оваа година дури и не им беше дозволено да ги посетат црквите за најголемиот христијански празник Велигден.Од друга страна на комунистите во Русија им беше дозволено да излезат на црвениот плоштад да ја прослават годишнината од раѓањето на нивниот великан Владимир Илич Ленин.Нели се тоа двојни аршини и нели е собирот на комунистите подеднакво опасен за ширење на коронавирусот како и одењето на верниците во црквите за Велигден?

Очигледно многу прашања ќе треба да бидат одговорени во периодот кој доаѓа, но едно е сигурно, светот не бил онаков каков што го знаевме од пред епидемијата и дефинитифно нема да биде истиот од порано.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!