Свет

Синот на Доналд Трамп бара да се прекине американската помош за Украина

Најстариот син на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во вторникот повика на суспензија на американската помош за Украина.

Парите треба да бидат насочени кон оние кои минатата недела беа погодени од ураганот Иан во државата Флорида, изјави Доналд Трамп помладиот на Твитер. „Како да ги вратиме жителите на Флорида во своите домови и се да се врати во нормала пред да испратиме уште еден цент во Украина“. Повеќе од 100 луѓе загинаа во невремето што ја погоди јужната американска држава, според повеќе извештаи. Спасувачките напори се уште се во тек.

Откако ја нарече бурата „најсмртоносната“ во историјата на Флорида, претседателот Џо Бајден прогласи вонредна состојба и Конгресот треба да гласа за финансирање за помош при катастрофи. Потоа, во разговорот со украинскиот претседател Володимир Зеленски, Бајден најави нов пакет безбедносна помош за Киев во вредност од 625 милиони долари, соопшти Белата куќа. На 30 септември, Бајден, исто така, потпиша привремен нацрт-закон за трошоци што вклучува 12,3 милијарди долари воена и економска помош за Украина, која беше нападната од Русија овој февруари. Синот на Трамп е отворен политички поддржувач на неговиот татко.

Во декември 2019 година, тогашниот претседател Трамп се соочи со импичмент откако конгресната комисија утврди дека тој ја задржал воената помош за Украина за да изврши притисок врз неа да отвори политички штетна истрага против Бајден, неговиот политички ривал. Во февруари 2020 година, мнозинството сенатори гласаа да се осуди Трамп за злоупотреба на моќта, но тој беше ослободен бидејќи беше потребно супермнозинство. За време на неговите четири години на функција, бројни извештаи, исто така, тврдеа дека Трамп бил за признавање на руската анексија на украинскиот полуостров Крим во 2014 година.

 

Related posts

Leave a Comment