Свет

СИНОТ НА ЗБИГНЈЕВ БРЖЕЖИНСКИ СЕ ЗАКАНУВА НА РУСИЈА: Да им ги запреме сите плаќања, да им го блокираме транспортот на нафта и гас, да ја вооружиме Украина!

Тензиите меѓу САД и Русија никогаш не биле поголеми од денес. Излегува дека бројот на „јастребите“ е многу поголем од бројот на „гулабите“, кои се за отпочнување на превентивна војна против Русија. Запаливите изјави се трупаат од час во час и нивниот број е многу поголем од оние што симулираат напнатост. 

Се чини дека средбата меѓу Путин и Бајден не придонесе многу, иако во јавноста се чини дека воените тапани стивнуваат. Еден од јастребите што долеа масло на огнот беше Јан Бржежински, син на поранешниот советник за национална безбедност во администрацијата на Џими Картер и архитект на војната во Авганистан, русофоб по име Збигњев Бржежински, кој се бореше Украина да влезе во НАТО. пактот и конечно да се одвои таа земја од влијанието на Русија.

Додека од една страна некои очекуваат инвазија на Русија, а од друга напад на Украинците на Доњецк и Донбас, некои се тркаат во запаливи изјави. Таков е Јан Бржежински, поранешниот заменик-помошник секретар за одбрана за Европа и политиката на НАТО во времето на Џорџ Буш и син на познатиот американски голем геополитички стратег Збигњев Бржежински, кој предложи Русија да биде финансиски казнета затоа што се подготвувала за инвазија на Украина.

„Се согласувам дека треба да има силни системски санкции против Русија. Но, денес треба да ги прецизираме. Денеска генерално зборуваат Алијансата (НАТО) и претседателот Бајден. Мора да прецизираат што точно ќе прават, дали тоа е затворање на пристапот до кредити, отстранување од системот SWIFT (банкарски трансфер), суспензија на купувањето на руска нафта и гас, трговско ембарго. „Тоа се работи што ги направивме во 1980-тите во слична криза“, рече Бржежински, говорејќи на неодамнешниот виртуелен настан организиран од Атлантскиот совет, неолиберален тинк-тенк со седиште во Вашингтон.

„Сега треба да преземеме некои прелиминарни економски чекори за да ја покажеме веродостојноста на овие закани, можеби да престанеме со некои плаќања за трансфери на нафта и гас, можеби да ја исклучиме Русија од SWIFT за неколку дена. „Тоа се чекори кои ќе покажат дека поголемите санкции што ги закануваме се реални“, додаде Бжежински.

Предупредувајќи дека неуспехот да се демонстрира американска посветеност на прозападната влада во Киев може да го поткопа „меѓународниот поредок“ во кој доминираат САД, поранешниот функционер повика и на „некои сериозни воени чекори“. „НАТО треба да префрли средства во југоисточна Полска и во источна Романија. Малку сум изненаден што не ги мобилизиравме силите на НАТО да одговориме и да ги преместиме во регионот. „Треба да ги зголемиме трансферите на смртоносно оружје до украинските вооружени сили… Исто така, треба да го зајакнеме нашиот ангажман со украинските вооружени сили, можеби во вежби, одредено воздушно присуство во западна Украина“, предложи Бржежински.

Бржежински истакна дека Западот има економски и воен капацитет да се обезбеди од сите наводни руски аспирации за напад на Украина да доведат до „погубни“ последици и нагласи дека „ова прашање за политичката волја на Западот да постигне дипломатски, економски и политички капацитет е неопходно за да се одврати оваа агресија.” “. Марија Бутина, политичка активистка и претприемач осудена како „странски агент“ во американски суд во 2018 година и сега член на рускиот парламент, го критикуваше Бржежински за неговите предлози, сугерирајќи дека неговите коментари биле насочени кон заплашување на Русија. провокација или глупост“.

Валериј Герасимов, началникот на рускиот Генералштаб, нагласи дека САД и нивните сојузници се тие кои ја „отежнуваат“ ситуацијата во источна Украина со обезбедување напредно оружје за Киев, додека украинските сили почнаа да го користат ова оружје во Донбас. зона на конфликт по непочитување на условите на мировниот договор од Минск потпишан во 2015 година

Related posts

Leave a Comment