Свет

Си Џинпинг на состанокот во Кремљ го нарече Путин драг пријател

Си Џинпинг на состанокот во Кремљ го нарече Путин драг пријател

„Секогаш те нарекувам мој драг пријател“, му рече Кси Џинпинг на рускиот претседател.

Според него, тој е многу задоволен што повторно ќе ја посети Русија на покана на Путин.

Ова беше изјавено на средбата која помеѓу двајцата претседатели започна пред малку во Кремљ.

Рускиот претседател Владимир Путин на почетокот од средбата со кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека руската страна внимателно го проучила планот предложен од Кина за решавање на украинскиот конфликт.

 

„Внимателно ги проучувавме вашите предлози за решавање на акутната криза во Украина“, нагласи рускиот лидер.

Тој додаде дека руската страна разбира дека Пекинг произлегува од принципите на правдата.

На 24 февруари  кинеското Министерство за надворешни работи објави предлози за решавање  на ситуацијата во Украина.

Планот се состои од 12 точки. Се бара почеток на мировни преговори и прекин на огнот. Исто така, кинеската страна се противи на еднострани санкции, кои само создаваат нови проблеми.

 

Путин и Кси Џинпинг започнаа средба во Кремљ

Related posts

Leave a Comment