Свет

СКАНДАЛОЗНО! Британското Министерство за одбрана ДРОГИРАЛО ВОЈНИЦИ на државен трошок

СКАНДАЛОЗНО!  Британското Министерство за одбрана ДРОГИРАЛ ВОЈНИЦИ на државен трошок

Министерството за одбрана на Велика Британија купувало илјадници дози „паметна дрога“ кои би можеле да ги држат војниците будни во битка до 40 часа без престан.

Како одговор на истрагата за слободата на информирање, Министерството за одбрана призна дека купило повеќе од 12.500 апчиња модафинил во периодот од 2013 до 2021 година по проценета цена до 800.000 фунти врз основа на цените на лекови објавени од NICE.

Модафинил има сличен ефект како кога некој ќе „испие 20 шолји кафе“, вели еден лекар, а пренесува Дејли Мејл.

За разлика од кофеинот, кој може да предизвика нервоза кај оние кои пијат кафе, модафинил има малку краткорочни ефекти врз корисниците, иако долготрајната употреба на „паметна дрога“ може да предизвика аритмии, висок крвен притисок и ослабен имунолошки систем.

Контроверзниот психостимулант стана популарен во последните две децении, со се поголем број студенти и деловни луѓе кои сакаат нелегално да купат модафинил за да ја зголемат својата продуктивност.

Се вели дека модафинилот бил инспирација за измислена чудесна дрога која Бредли Купер ја земал во филмот „Boundless“ од 2011 година, која му овозможила да користи 100 отсто од својот мозок и да користи натчовечки способности.

Модафинил без рецепт беше забранет во ОК во 2016 година, а таблетите се достапни само со рецепт за дијагностицирани случаи на нарколепсија и други хронични нарушувања на спиењето.

Сепак, извештаите сугерираат дека универзитетските кампуси се преплавени со такви супстанции што го менуваат умот, при што 29 отсто од студентите признале дека експериментирале со паметни дроги од еден или друг вид, според студијата од 2019 година на студентскиот весник The Tab.

Војската на САД одамна е заинтересирана да користи дроги за да ги спречи поспаните војници да прават грешки на бојното поле, со ран документиран експеримент врз пилоти на хеликоптери кои користеле декседрин, лек за АДХД.

Наодите, објавени во списанието Aviation, Space, and Environmental Medicine, откриле дека воените пилоти биле способни да изведуваат комплицирани маневри во симулатор по 34 часа без сон  „без штетни бихејвиорални или физиолошки ефекти“.

Едно американска студија објавена во 2012 година им дала модафинил на операторите на хеликоптери на Black Hawk додека тие извршувале серија летови и други проценки за време на 40-часовен период без сон, заклучувајќи дека апчињата им овозможуваат на пилотите подобро „да останат будни“ и „когнитивна функција“, „за време на испитувањата .

„Тоа е само една од овие злоупотреби, според мое мислење, медицински апликации“, рече д-р Џудит Лич, медицински директор на Центарот за спиење во Канада.

„Веројатно би можеле да го добиете истото со 20 шолји кафе, но не би ви се допаднало“, додаде таа.

Истрагата на „Гардијан“ од 2004 година покажа дека купувањето на еден вид модафинил, започнато во 1998 година и достигнало врв со 5.000 апчиња испорачани во 2001 година, кога сојузничките сили влегоа во Авганистан.

Втората по големина нарачка, за повеќе од 4.000 таблети, пристигна во 2002 година, кога војниците влегоа во Ирак.

Related posts

Leave a Comment