Дипломатија

Скандал на самитот на ЈИЕ: Рама ја нарече Македонија,Идна западна Бугарија, Ќурка(Ковачевски) се смееше(ВИДЕО)

Албанскиот премиер Еди Рама се вмеша во ракувањето на германскиот канцелар Олаф Шолц со северџанскиот премиер Димитар Ковачевски попознат како Ќурка на самитот на Југоисточна Европа што се одржа во Солун вчера.

Додека грчкиот премиер Мицотакис на Олаф Шолц му ги претставуваше албанскиот премиер и Димитар Ковачевски-Ќурка како премиер на Северна Македонија, Рама се вмеша во разговорот со забаелешка, „идната, западна Бугарија“ по што сите се насмеаја, а Ќурка најгласно.

Погледнете го скандалот на видеото

Related posts

Leave a Comment