Свет

Слатка одмазда на Трамп: Поранешниот американски претседател ги таргетираше републиканците кои гласаа за отповикување

Доналд Трамп се одмазди во Северна Каролина.И тоа кога републиканецот Том Рајс, еден од ретките кои гласаа за отповикување на Трамп, загуби во трката за кандидатура за Конгресот.

Во Тексас, републиканците успеаја да ја освојат традиционално демократската област и таму да го стават првиот кандидат со мексиканско потекло.

Во вторникот се одржаа три избори, а резултатите беа објавени во 23 часот. Гласањето се одржа во Јужна Каролина, Тексас 34 Конгресен округ, Невада, Северна Дакота и Мејн.

Предизвикувачот на Рајс, Расел Фрај водеше со 26 отсто до моментот кога гласањето беше прекинато. Рајс беше еден од 10-те републиканци кои гласаа за отповикување на Трамп. Трамп сега е во кампања да ги замени ситедесет. Најголем успех на Трамп ќе биде ако ја замени Лиз Чејни, водечката републиканка која гласаше за отповикувањето.

Во Северна Каролина кандидатите мора да добијат 50 отсто плус еден глас за да се избегне вториот круг.

Мајра Флорес е првата мексиканска кандидатка од Тексас, а во трката за Конгресот го победи демократот Ден Санчез. Флорес ги поддржува тврдењата на Трамп за кражба на изборите во 2020 година.

Во Невада, демократската конгресменка Кетрин Кортез Масто веќе беше заменета со републикански кандидат.

Related posts

Leave a Comment