Свет

Словачка започна со распоредување на противракетниот систем Патриот

Противракетниот систем „Патриот“ почна да пристигнува во Словачка од земјите-партнери на НАТО и неговото распоредување ќе продолжи во наредните денови, изјави во неделата словачкиот министер за одбрана.

Системот ќе биде управуван од германски и холандски војници и првично ќе биде распореден на централниот аеродром Слиач за да помогне во зајакнувањето на одбраната на источното крило на НАТО поради руската инвазија на Украина.

Системот Патриот ќе биде дел од новата борбена група на НАТО во Словачка, која граничи со Украина.

„Среќен сум што можам да потврдам дека првите единици задолжени за распоредување на системот за воздушна одбрана „Патриот“ постепено пристигнуваат во Словачка“, објави министерот за одбрана Јарослав Над на Фејсбук.

Над рече дека системот Патриот ќе биде дополнување, а не замена за советскиот систем С-300 што го користи Словачка.

„Системот ќе биде привремено распореден во воздухопловната база Слиач, се разговара за други локации… така што безбедносниот чадор покрива што е можно поголем дел од територијата на Словачка“, рече тој.

Related posts

Leave a Comment