Македонија

Собранието ја усвои Резолуцијата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ

Со 95 гласови „за“ и еден „воздржан“, Собранието денеска ја усвои Резолуцијата поднесена од опозициската ВМРО-ДПМНЕ за државните позиции во разговорите со Бугарија.

Претходно, пратениците го изгласаа амандманот поднесен од мнозинството, којшто се однесуваше на примена на уставното име во Резолуцијата. Против амандманот гласаа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

 

Related posts

Leave a Comment