Свет

Солана: Порано или подоцна, ќе мора да се преговара со Путин

Javier Solana ex Scretario General de la OTAN. BCC Conferenciantes.

Солана истакна дека „колку што е неопходна моралната осуда на руските акции во Украина, да се очекува дека тоа ќе доведе до пад на режимот на Путин е обична заблуда“.

Мировните преговори, колку и да изгледаат тешко, се единствениот излез од решението на украинската криза и војна, а не само оружјето, изјави поранешниот шеф на надворешната и безбедносната политика на Европската унија и поранешен генерален секретар на НАТО, Хавиер Солана.

„Тоа е, исто така, единствениот начин да се избегне светски конфликт меѓу нуклеарните сили“, предупреди тој.

Солана во текст за аналитичката мрежа „Проект синдикејт“ посочи дека рускиот претседател Владимир Путин „не може да го промени текот на историјата (,), не ги добил очекуваните победи во битките во Украина, но тоа е проблем што влијае на целата меѓународна заедница“.

„Санкционирањето на Русија поради презирните потези на Путин во Украина мора да послужи за да го убеди дека единствениот излез за него е преговарачка маса и тоа е единственото решение што може да биде прифатено од сите, глобално прифатено“, рече поранешниот лидер на ЕУ и НАТО. .

Затоа што, тој дава до знаење, „порано или подоцна ќе мора да преговара, без сомнение ќе мора да разговара со Путин“.

„Изјавата на Бајден дека Путин не може да остане на власт – Излетани зборови“

Солана истакна дека „идејата за промена на режимот во Русија исто така не е изводлив начин за решавање на украинскиот конфликт“.

„Изјавата на американскиот претседател Џо Бајден дека овој човек (Путин) не може да остане на власт без сомнение беше налет на зборови, но единственото нешто што можеше да предизвика беше да се потврди параноичната идеја на Путин дека Западот е единствениот кој се обидува да го собори од власт од Кремљ“, додаде тој.

Солана истакна дека „колку што е неопходна моралната осуда на руските акции во Украина, очекувањето дека тоа ќе доведе до пад на режимот на Путин е обична заблуда и затоа порано или подоцна ќе мора да преговараат со него“.

„Она што е во главата на Путин е одраз на убедувањата на елитите на руската надворешна политика, како и на јавното мислење во Русија, а тоа е прекумерно територијално и воено разбирање на геополитичката моќ“, рече поранешниот водечки функционер на ЕУ и НАТО. .

„Во средината на дваесет и првиот век, геополитичката положба на земја како Русија не е во функција на проширување на нејзините територии или сфери на влијание“, посочи тој.

Солана додаде дека земја која ужива почит од меѓународната заедница е онаа која го заслужува поради својот економски развој, технолошкиот напредок или вредноста на нејзиниот човечки капитал, „и тоа е она што Кина го сфати многу подобро од Русија“.

Related posts

Leave a Comment