Свет

Со еден ,,ТВИТ” СЗО го измами целиот свет и го донесоа на работ на катастрофа, дали ќе ја признаат вината?!

ТВИТЕТ КОИ КОЗИЦИРААТ ПЛАНЕТ КАТАСТРОФЕ СО КОРОНА!  СЗО го измами целиот свет, дали ќе признаат вина ?!

Твитот на Светската здравствена организација со кој се намалува ризикот од коронавирус објавен во јануари, всушност беше објавен од службено лице на средно ниво за да не се „вознемири“ Кина

Контроверзниот твит беше објавен на 14 јануари 2020 година од страна на Светската здравствена организација на Твитер, а во тоа време официјален претставник на организацијата објасни дека нема „јасни докази“ дека вирусот што се шири од Вухан е способен за пренесување меѓу луѓето.

Сепак, неколку дена подоцна, истражувањето докажа дека пренесувањето на смртоносниот вирус од човек на човек е можно што предизвика пандемија која го покоси светот.

Според весникотГардијан, кинеските власти веќе до овој датум знаеле дека вирусот може да се шири меѓу луѓето, веројатно со пандемија, но тие чекале уште шест дена пред да ги објават тие информации.

Сепак, Гардијан забележува дека дури и без овие информации, некои експерти на СЗО предупредувале на ризикот од брзо ширење. Меѓу нив е и американската експерт Мери Ван Керхова, која исто така на 14 јануари предупреди за можноста за масовно пренесување на вирусот и повика на подготовки.

Според весникот, имало внатрешно несогласување и непријатности во СЗО во врска со овие предупредувања, поради контроверзниот твит од 14 јануари. Твитот беше објавен истиот ден кога Керхова одржа прес-конференција во Женева за да предупреди за опасноста од ширење на коронавирусот.

Британскиот весник потврдува дека службеник на средно ниво бил загрижен дека говорот на Керхова бил во спротивност со прелиминарните резултати објавени од Кина, па му рекол на тимот за социјални мрежи дека треба да се објави твит кој ги негира зборовите на американскиот стручњак.

Светската здравствена организација се соочува со широко распространета критика од Соединетите држави и другите западни земји за тоа како се справила со глобалната епидемија и како ја потценила првично.

Во вторникот Белата куќа објави замрзнување на финансирањето на организацијата, а членовите на Републиканската партија го обвинија шефот на СЗО дека е „кинеска марионета“.

Републиканците во американскиот Конгрес го повикаа Вашингтон да го врати финансирањето на СЗО, доколку неговиот директор Тедрос Адханом Гебрејесус поднесе оставка бидејќи тој „не успеа да одговори на пандемијата на коронавирусот“.

Related posts

Leave a Comment