Свет

Спектакл на руското небо; Путин : Се поклонуваме пред поколението на победникот (ВИДЕО / ФОТО)

АП Фото / Александар Землијаниченко

Наместо традиционалната воена парада во Москва поради пандемијата на коронавирус, денес е одржан аеромитинг во кој учествуваа вкупно 75 авиони и хеликоптери.

Парадата ја отворија хеликоптерите, а ги предводеше МИ26, кој е официјално најголемиот хеликоптер во светот.

Го пратеа МИ28 и МИ35.

Потоа над небото над Москва се најдоа бомбардерите кои се гордост на руската армија.

Црвениот плоштад го надлета и Групата „Стрижи“, која со години учествува во паради.

„Ве поздравуваме и ја честитаме победата над фашизмот“, рече командантот на групата, а потоа со чад ги насликаа боите на руското знаме над небото.

Путин : Се поклонуваме пред сите оние кои не се вратија во својата татковина

Алексеј Дружинин, Спутник, Кремlin базен Фотографија преку АП

Авионите полетаа во 9 часот, а летаа во вкупно 48 градови низ Русија.

И покрај пандемијата и откажувањето на воената парада, ова беше најмасовно одбележување на 9 мај, уште од 90-тите години.

Прелет ќе се одржи и над Ерменија.

Рускиот претседател Владимир Путин положи цвеќе поред Вечниот пламен во близина на sидовите на Кремљ.

„Почитувани граѓани на Русија, драги ветерани и драги пријатели, со ето срце ви го честитам Денот на победата. За сите нас, тоа е најважниот и најсвечен празник. Секогаш го одбележуваме свечено, народно и заедно. Нашиот однос кон Денот на победата е свет, тоа е наше сеќавање. , „гордост“, рече Путин.

Тој додаде дека денес се сеќаваме на оние кои веќе не се со нас и се поклонуваме пред големото поколение на победникот.

„Тие направија толку многу за татковината што со ништо не може да се плати, ја ослободија Европа и го заштитија мирот“, рече Путин.

Путин додаде дека им оддава почит на луѓето од различни националности кои стоеја заедно на фронтот.

„Вечниот пламен гори дење и ноќе за да им оддаде почит на победниците“, рече тој.

Путин потоа одржа една минута молчење.

„Поминаа 75 години, свечено и масовно ќе го одбележиме тој ден. Ќе го сториме тоа достоинствено како што доликува. Ќе има парада на Црвениот плоштад и народен марш на Бесмртниот полк“, заклучи тој.

„Ви го честитам празникот на победата, ура“, порача Путин на крајот од својот говор.

Алексеј Дружинин, Спутник, Кремlin базен Фотографија преку АП

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!