Занимливости

Спектакуларнa снимка : Марс каков што не сте го виделе досега! (ВИДЕО)

НАСА објави слика со висока резолуција на панорамата на Марс, направена од роверот „Кјуриозити“.

Спектакуларни панорамски фотографии се направени во највисока резолуција досега, со 1,8 милијарди пиксели и повеќе од 1.000 фотографии.

Ова се фотографии од Марс со досега најголемата резолуција, и сигурно сте ја немале видено Црвената планета порано како овој пат.

За овие панорамски фотографии на Марс, тие користеа специјална камера Маст.

Благодарение на специфичната атмосфера на Марс, панорамата јасно покажува планини оддалечени повеќе од 80 километри, кои неверојатно потсетуваат на слични пејзажи на нашата планета.

Панорамата беше снимена за време на Денот на благодарноста минатата година, а снимањето траеше четири дена.

Роверот Кјуриозити во 2012 година успешно слета на Марс и тргна во мисија за која е непознато кога ќе се заврши.

Патувал повеќе од 50 километри на Марс и испратил над 224.000 фотографии.

Марс е четврта планета во Сончевиот систем и е именувана по римскиот бог на војната.

На Марс се наоѓа Олимп (Олимписки месечини). Тоа е најголем угасен вулкан на планетата и засега втора највисока планина во Сончевиот систем.

Related posts

Leave a Comment