Регион

Специјалните единици на Косово тргнаа кон северот на покраината

На снимките на албанските медиуми се гледа колона борбени возила која според неофицијални информации од базата Росу околу 14 часот се упатила кон Јужна Митровица.
Приштина Репортерс наведува дека се обиделе да добијат одговор од заменик директорот на полицијата во Северна Митровица, Бесим Хоти, но тој не одговарал на телефонските повици. Тие наведуваат дека ниту портпаролот на косовската полиција Беки Кељани не одговарал на повиците.Претставниците на Србите на Косово и Метохија, да потсетиме, претходно најавија дека поради теророт на премиерот на лажната држава Косово, Аљбин Курти, биле принудени да се повлечат од сите приштински институции и да го прекинат учеството во полицијата и судството.
Сите командири на станици и полициски раководители од северот денеска ги соблекоа униформите и ги вратија по средбата на политичките и институционалните претставници на Србите.Одлуките остануваат во сила додека Приштина не ги повлече своите еднострани одлуки во врска со пререгистрацијата на регистарските таблички и не формира ЗСО.

Курти во меѓувреме го смени и директорот на полициската управа за север Ненад Ѓуриќ.

Related posts

Leave a Comment