Свет

„Спејс Икс“ отпушта работници кои го критикуваат сопственикот Илон Маск

Sve što pipne pretvori u zlato: Kako se Ilon Mask obogatio

Приватната американска вселенска компанија Space X отпушти неколку вработени кои во отворено писмо го критикуваа сопственикот Илон Маск за неговото однесување, објавија локалните медиуми.

Новинските извештаи се однесуваат на е-поштата на претседателката на Space X, Гвин Шотвел, во која таа изјавила дека оние кои учествувале во пишувањето и проследувањето на писмото биле отпуштени.

Во писмото Маск е критикуван за однесувањето кое ги „вознемирува и срами“ вработените.

Според Њујорк Тајмс, Шотвел во мејлот навела дека писмото ги натерало вработените „да се чувствуваат непријатно, заплашени и малтретирани или лути“, бидејќи наводно биле принудени да потпишат писмо со кое не се согласуваат.

„Имаме премногу работа и нема потреба од ваков прекумерен активизам“, се вели во мејлот.

„Њујорк тајмс“ прв ја објави веста врз основа на информации што ги добил од анонимни вработени, а не е познато колку луѓе останале без работа.

Related posts

Leave a Comment