Регион

Српската војска ставена во целосна борбена готовност во врска со ситуацијата на Косово

Населението на Косовска Митровица излезе на улиците за да изгради барикади, може да се слушнат истрели…

 

 

Српските вооружени сили се ставени во целосна борбена тревога поради ситуацијата во северниот дел на Автономната покраина Косово и Метохија, објави   националната телевизија на Србија.

 

Според извештаите на новинарите, специјалните сили на косовската полиција влегле на територијата на северните општини со претежно српско население. Тоа предизвика бес на косовските Срби. Населението на Косовска Митровица излезе на улиците за да изгради барикади, може да се слушнат истрели. Со оглед на моменталната ситуација, српскиот претседател Александар Вучиќ издаде наредба да ги стави сите единици на вооружените сили на Србија во целосна борбена готовност.

Албанските специјални сили уапсија српски полицајци и цивили. Официјалните податоци за бројот на притворениците не се достапни, објави телевизиската мрежа.

Во понеделникот, Вучиќ рече дека му се обраќа на парламентот дека Белград нема да дозволи насилство врз српското етничко население во автономната покраина.

Според последните информации уапсен е и руски државјанин вработен во мисијата УНМИК на Косово.

 

Related posts

Leave a Comment