Регион

Српскиот министер за надворешни работи вели дека Албанците подготвуваат „пекол“ за Србите на Косово

Српскиот шеф на дипломатијата доаѓа во Бугарија - Република

Властите на самопрогласената Република Косово планираат да создадат пекол за локалните Срби со откажување на документите и броевите на автомобилите издадени од раководството во Белград, изјави Никола Селакович, министер за надворешни работи и член на президиумот на владејачката Српска напредна партија.

Ден претходно, владата на косовските Албанци соопшти дека документите издадени од српските власти од 1 август престануваат да важат на територијата на самопрогласената република, а нивните сопственици ќе добијат привремена потврда на влезот и излезот. Така, Приштина воспоставува уште една мерка на еквивалентност во односите со Белград. Дополнително, во Косово ќе започне задолжителната пререгистрација на автомобилите со српски регистарски таблички на табличките на РКС „Република Косово“ .

Во исто време, српските власти не признаваат такви бројки на нивна територија. Според билатералниот договор постигнат минатата година, на влезот од косовските контролни пунктови, посочените симболи се запечатени со налепници со српскиот грб и буквите „КМ“, што значи „Косово и Метохија“ – официјалното име на регионот според Белград.

„Претседателот Вучиќ ќе се сретне и ќе разговара со претставници на Србите, нашите луѓе на Косово и Метохија, тие во моментов се во исклучително тешка ситуација, која кулминира од час во час“, рече Селаковиќ.

Српскиот претседател оваа недела рече дека властите на самопрогласената република се обидуваат да предизвикаат криза со нивните планови за забрана на документи. Според него, Приштина подготвува насилна акција на полицијата на косовските Албанци против локалните Срби на северот од регионот.
На почетокот на јули, косовскиот „премиер“ Албин Курти ги повика Србите кои живеат во покраината да ги пререгистрираат своите автомобили со документите на непризнаената држава до 30 септември „заради владеење на правото“.

На 20 септември 2021 година, властите на самопрогласената Република Косово забранија влез со српски регистарски таблички и распоредија специјална единица на Министерството за внатрешни работи РОСУ во оклопни возила и снајперисти во северниот дел на регионот, населен со Срби.

Како одговор, локалните Срби го блокираа патот со градежна опрема кон двата контролни пункта „Јарине“ и „Брњак“ и ја одржаа блокадата и покрај обидите на косовската полиција да ги растера со употреба на солзавец и специјална опрема. Потоа, во преговори со посредство на западните земји, беше постигнато привремено решение со запечатување на симболи на бројките на влезот и излезот од Косово и Метохија во централна Србија.

Related posts

Leave a Comment