Регион

Српскиот пулмолог, Несторовиќ : Вирусот корона е вештачки, Вакцината на Бил Гејтс е лоша

branimir-nestorovic

Српскиот пулмолог, Бранимир Несторовиќ во интервју за ТВ Прва изјави дека вирусот Ковид-19 е вештачки и дека вакцината која Бил Гејтс ја најави е толку лоша што тој никогаш не би ја примил

Пулмологот Бранимир Несторовиќ рече дека се обидел да влијае врз луѓето да не се плашат затоа што имало претерувања во медиумите во врска со ковид 19.

Несторовиќ изјави дека цело време ги следи светските вести и медицинските извештаи и дека забележал дека медиумите претеруваат.

„Кога го гледате медицинскиот дел од вестите, не е страшно, а новинарскиот беше страшен“, рече тој.

Тој рече дека Србија имала среќа што веќе биле направени модели за борба против коронавирусот кога вирусот ковид 19 пристигнал во земјата.

„Се виде дека два месеци ќе биат поинтензивни, а третиот помалку. На почетокот изгледаше црно, особено на запад, каде што го замрачуваа дибидус“, рече Несторовиќ.

Како што рече, имаше повремени претерувања во медиумите и на социјалните мрежи во врска со стравот од коронавирус.

„Италијанското сценарио не можеше да ни се случи нам, но можевме да имаме десет пати повеќе мртви“, објасни тој.

Несторовиќ потсети дека се занимава со пулмологија веќе 40 години и знае дека респираторните вируси не можат да бидат толку смртоносни.

Говорејќи за хлорокин и американскиот претседател Доналд Трамп, кој решил да го користи лекот самостојно, рече дека тоа не е препорачливо.

„Постои превентивно земање на лекот, се зема секој понеделник. Ние не го препорачувавме тоа, затоа што може да влијае на срцето“, објасни Несторовиќ, додавајќи дека употребата на тој лек како превентивна мерка е лоша, и дека во САД дошло до труење.

Тој коментираше дека лекарите во светот се класифицирани политички и дека тоа ќе остави грда слика на пандемијата на коронавирус.

„Таму каде што гувернерите се демократи, таму државите беа затворени. Имаше многу политика насекаде“, рече тој.

Правењето вакцина се одвива килаво

Несторовиќ рече дека правењето вакцина против коронавирус оди лошо и дека онаа што ја прави компанијата на „Бил Гејтс“ е многу лоша и тој не би ја примил.

„Од 15 кои ја примиле, 3 имаат тешки дејства, само 8 имале антитела. Внимавајте, тоа е 20 проценти“, рече тој.

Тој додаде дека се работаи на вакцина која ја менува РНК, обидувајќи се да ја смени генетиката, така што во иднина би биле отпорни на ковид 19, но тоа, според него, е тешко затоа што секој вирус мутира.

Според неговите зборови, на крајот на јануари, Грците рекле дека ковид 19 има вештачки вметнати ефекти, што го потврдија и други лекари ширум светот.

“Тогаш излезе Монтанје, тој е нобеловец од Франција. Минатата недела се појави австралиски труд кој покажа дека вирусот се врзува најлесно за човечките клетки, а не на глувци. Тогаш би требало да се врзува најмногу за лилјаците, а не за нас. “, рече Несторовиќ.

Тој кажа дека не верува дека некогаш ќе откриеме кој стои зад тоа, иако биолошкото оружје е забрането, Несторовиќ тврди дека тоа сепак се прави.

Несторовиќ рече дека не знае од каде потекнува вирусот во Србија и дека оние кои дошле од Италија имале најтешка форма на ковид 19.

„Изгледа дека ние имавме С тип, тоа го кажаа и Кинезите, кој е многу послаб“, рече тој.

Тој изјави дека во Кина има тип А, во Италија тип Ц ковид 19, а за САД рече дека „никој жив не знае каков вид има“.

Битката за респиратори беше застрашувачка

„Американската војска влегуваше во складишта за медицинска опрема и земаше респиратори. Тајните агенти и нашата служба набавија респиратори за нас“, рече тој.

,,Ние се боревме за себе и не гледам грижа на совест ако нешто сме прекршиле”, заклучи Несторовиќ.

Тој рече дека кога станува збор за човечки животи, тој не верува во демократија и дека е прекрасно кога ситуацијата е нормална.

„Се боревме за себе и не гледам виновна совест ако прекршивме нешто“, заврши Несторовиќ.

Шетајте додека вирусот е слаб

Тој рече дека кога кажал на намерно заразување, не мислел да се организира свадба и сите да се заразиме.

„Мислев да шетате сега додека вирусот е слаб“, рече Несторовиќ.

Несторовиќ го критикуваше фактот што во некои земји луѓето се целосно затворени и дека сега немаат колективен имунитет.

Related posts

Leave a Comment