Регион

Вечерва српските авиони и оклопни возила забележани на пат кон југ од земјата

Новинската агенција Танјуг објави дека најмалку еден борбен авион “МиГ-29” летал над Нови Пазар кон Копнената безбедносна зона меѓу Србија и Косово

 

Српските авиони и оклопни возила на пат кон југ од земјата кон границата со непризнаеното Косово, објави новинската агенција Танјуг вечерва.

Конвој на воени возила и персонал ја напушти касарната во Краљево, централна Србија. Агенцијата вели дека најверојатно се движи кон Рашка (град на границата со автономната покраина Косово и Метохија ). Министерот за одбрана Александар Вулин ја посети касарната непосредно пред заминувањето.

Танјуг објави дека најмалку еден борбен авион МиГ-29 летал над Нови Пазар (на југот на земјата) кон Копнената зона за безбедност, формирана со договорот од 9 јуни 1999 година, склучен во Куманово. Оваа зона е пет километри широка лента на должината на границата меѓу 382 километри помеѓу автономната српска територија Косово и Метохија и централна Србија.

Претходно српскиот претседател Александар Вучиќ ја алармираше армијата по влошувањето на ситуацијата во српската автономна покраина.

Непризнаетата косовска полиција во вторникот изутрина упадна во северните општини на Косово и Метохија. Во својата порака до законодавците, Вучиќ рече дека косовската полиција уапсила 28 лица, меѓу кои и рускиот државјанин Михаил Красночеков, вработен во Привремената административна мисија на Обединетите нации во Косово (УНМИК). Во моментот на притворот рускиот државјанин бил претепан, рече Вучиќ. УНМИК подоцна изјави дека рускиот државјанин бил ослободен. Во моментов тој е во интензивна нега во Косовска Митровица дијагностициран со повреди на главата и лицето.

 

Related posts

Leave a Comment