Свет

Стејт департментот и се закани на Кина со „последици“ доколку Русија помогне да се заобиколат санкциите

Стејт департментот и се закани на Кина со „последици“ доколку Русија помогне да се заобиколат ограничувањата

Во Стејт департментот, САД и се заканија на Кина со последици од Вашингтон и нејзините сојузници доколку и помогне на Русијада се заобиколат санкциите или воените набавки.

„Ако НР Кина… и помогне на Русија да ги заобиколи санкциите, тогаш ќе следат сериозни последици“, ги цитира РИА Новости зборовите на официјалниот претставник на американското Министерство за надворешни работи, Нед Прајс.

Тој истакна дека САД внимателно ја следат Кина во овој поглед.

Шефот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, претходно изјави дека Европската унија го предупредила кинеското раководство за последиците доколку кинеските власти ја поддржат Русија.

Кинеското Министерство за надворешни работи потсети дека Пекинг не е страна во конфликтот во Украина.

На 31 март, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова , ги коментираше обидите на Западот да ја заплаши Кина .

Related posts

Leave a Comment