Свет

Столтенберг дозволи исчезнување на Украина како независна држава

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за време на заедничката прес-конференција со американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека Украина може да престане да постои како суверена држава.

„Ако Украина ја загуби војната, тогаш ќе престане да постои како независна држава “, рече Столтенберг.

Според него, мирот ќе дојде само ако Русија ги прекине непријателствата.

Како што беше претходно објавено, на 9 септември Блинкен ќе одржи непланирана средба со сојузниците од НАТО. Ден претходно се дозна и за ненадејната посета на американскиот државен секретар на Киев .

Related posts

Leave a Comment